DC37P065HTX
Manufacturer
Mfr. Part #
DC37P065HTX
EBEE Part #
9683092-DC37P065HTX-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DC37P065HTX
SeriesD
Packaging-
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Base Product NumberDC37P065
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorNatural
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector