DC37P064TXLF
Manufacturer
Mfr. Part #
DC37P064TXLF
EBEE Part #
9744966-DC37P064TXLF-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DC37P064TXLF
SeriesD
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDC37P064
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A per Contact
TerminationSolder Cup
ColorNatural
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector