DBP25P064TXLF
Manufacturer
Mfr. Part #
DBP25P064TXLF
EBEE Part #
9682175-DBP25P064TXLF-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DBP25P064TXLF
SeriesDP
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDBP25P064
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)7.5A per Contact
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector