DBMS25S300
Manufacturer
Mfr. Part #
DBMS25S300
EBEE Part #
9708883-DBMS25S300-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DBMS25S300
SeriesDM HE501
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Base Product NumberDBMS25
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A per Contact
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureBoard Side
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector