DBMS25P300
Manufacturer
Mfr. Part #
DBMS25P300
EBEE Part #
9701696-DBMS25P300-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DBMS25P300
SeriesDM HE501
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDBMS25
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialBrass
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A per Contact
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureBoard Side
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector