DBMO25S400
Manufacturer
Mfr. Part #
DBMO25S400
EBEE Part #
9641295-DBMO25S400-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DBMO25S400
SeriesDM HE501
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDBMO25
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationWire Wrap
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector