DBME25SP
Manufacturer
Mfr. Part #
DBME25SP
EBEE Part #
9653777-DBME25SP-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetITT Cannon, LLC DBME25SP
SeriesD*M
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberDBME
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector