DBM25SA197
Manufacturer
Mfr. Part #
DBM25SA197
EBEE Part #
9665677-DBM25SA197-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
SeriesD*M
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
MfrITT Cannon, LLC
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge20-28 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector