DBM25S332N
Manufacturer
Mfr. Part #
DBM25S332N
EBEE Part #
9659461-DBM25S332N-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DBM25S332N
SeriesDM HE508
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Features-
Base Product NumberDBM25S3
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A per Contact
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector