DBL25S565MTLF
Manufacturer
Mfr. Part #
DBL25S565MTLF
EBEE Part #
9682257-DBL25S565MTLF-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DBL25S565MTLF
SeriesD
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Brackets
Base Product NumberDBL25S565
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureBoard Side (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.409" (10.40mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector