DB25S065HT
Manufacturer
Mfr. Part #
DB25S065HT
EBEE Part #
9675274-DB25S065HT-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DB25S065HT
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
FeaturesShielded
Base Product NumberDB25S065
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorNatural
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector