DB25P064HTX
Manufacturer
Mfr. Part #
DB25P064HTX
EBEE Part #
9673258-DB25P064HTX-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DB25P064HTX
SeriesD
Packaging-
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Base Product NumberDB25P064
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorNatural
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector