DAP15P565TXLF
Manufacturer
Mfr. Part #
DAP15P565TXLF
EBEE Part #
9700796-DAP15P565TXLF-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DAP15P565TXLF
SeriesDP
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDAP15P565
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)7.5A per Contact
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating1000V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing0.406" (10.30mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector