DAMF15SN
Manufacturer
Mfr. Part #
DAMF15SN
EBEE Part #
9739387-DAMF15SN-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DAMF15SN
SeriesDM HE508
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberDAMF15
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A
TerminationSolder Cup
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Dielectric MaterialThermoplastic, Glass Filled
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector