| Mfr. Part # | DAMF11W1SN |
| EBEE Part # | 9701546-DAMF11W1SN-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CONN D-SUB RCPT 11POS SOLDER CUP |
|---|---|---|
| Category | Connectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector | |
| Datasheet | Amphenol ICC (FCI) DAMF11W1SN | |
| Series | DMW HE507 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets | |
| Number of Positions | 11 (10 + 1 Power) | |
| Contact Type | Signal and Power (Not Included) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Features | - | |
| Base Product Number | DAMF11 | |
| Mfr | Amphenol ICC (FCI) | |
| Contact Material | Phosphor Bronze | |
| Wire Gauge | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating (Amps) | 7.5A per Contact | |
| Termination | Solder Cup | |
| Color | - | |
| Number of Rows | 2 | |
| Voltage Rating | 300V | |