DAM15S832N
Manufacturer
Mfr. Part #
DAM15S832N
EBEE Part #
9720985-DAM15S832N-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DAM15S832N
SeriesDM HE508
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMounting Brackets
Base Product NumberDAM15
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Material-
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)7.5A per Contact
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Backset Spacing0.406" (10.30mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector