DA15S565MT
Manufacturer
Mfr. Part #
DA15S565MT
EBEE Part #
9676793-DA15S565MT-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DA15S565MT
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Features-
Base Product NumberDA15S565
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector