DA15P364TX
Manufacturer
Mfr. Part #
DA15P364TX
EBEE Part #
9675512-DA15P364TX-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) DA15P364TX
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDA15P364
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Color-
Number of Rows2
Voltage Rating-
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector