DA15-PD-SL
Manufacturer
Mfr. Part #
DA15-PD-SL
EBEE Part #
9649293-DA15-PD-SL-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetADAM TECH DA15-PD-SL
SeriesDPD
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Contact Type-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product NumberDA15
MfrAdam Tech
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder Cup
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating250VAC
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureCable Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormStamped
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector