D50S91C6GL00LF
Manufacturer
Mfr. Part #
D50S91C6GL00LF
EBEE Part #
9718145-D50S91C6GL00LF-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT PRESS
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Primary MaterialMetal
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberD50S91C6
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialCopper Alloy
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows3
Voltage Rating-
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialThermoplastic
Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector