D50S24A4PL00LF
Manufacturer
Mfr. Part #
D50S24A4PL00LF
EBEE Part #
9682811-D50S24A4PL00LF-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) D50S24A4PL00LF
SeriesDelta D
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberD50S24A4
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector