D37S91C4PL00
Manufacturer
Mfr. Part #
D37S91C4PL00
EBEE Part #
9652665-D37S91C4PL00-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT PRESS
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) D37S91C4PL00
SeriesDelta D
PackagingTray
Part StatusObsolete
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector