D37S91C4GL00
Manufacturer
Mfr. Part #
D37S91C4GL00
EBEE Part #
9652685-D37S91C4GL00-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT PRESS
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) D37S91C4GL00
SeriesDelta D
PackagingTray
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock
Base Product NumberD37S91
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationPress-Fit
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector