D37S33E6RL12LF
Manufacturer
Mfr. Part #
D37S33E6RL12LF
EBEE Part #
9687968-D37S33E6RL12LF-EB
Description
CONN DSUB RCPT 37P R/A SLD PASTE
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) D37S33E6RL12LF
SeriesDelta D
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Guide, Mounting Brackets
Base Product NumberD37S33
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)5A per Contact
TerminationSolder Paste
ColorBlack
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Backset Spacing0.318" (8.08mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector