D37P91C4PX00LF
Manufacturer
Mfr. Part #
D37P91C4PX00LF
EBEE Part #
9675604-D37P91C4PX00LF-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT PRESS
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) D37P91C4PX00LF
SeriesDelta D
PackagingTray
Part StatusActive
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A per Contact
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin-Nickel Plated
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector