D15S91C8PV00
Manufacturer
Mfr. Part #
D15S91C8PV00
EBEE Part #
9652916-D15S91C8PV00-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT PRESS
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) D15S91C8PV00
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)5A
Number of Rows2
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector