CTN10STDUNSLIT
Manufacturer
Mfr. Part #
CTN10STDUNSLIT
EBEE Part #
10576728-CTN10STDUNSLIT-EB
Description
Convoluted Tubing, Unslit, 1.0"
Select All
CategoryCables, Wires - Management ,Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
DatasheetHellermannTyton CTN10STDUNSLIT
SeriesCTN
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeWire Loom, Protective Hose
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 HB
Features-
Length300' (91.44m)
ColorBlack
MaterialPolyamide (PA6), Nylon 6
Diameter - Inside1.069" (27.15mm)
Type AttributesConvoluted, Corrugated
Diameter - Outside1.304" (33.12mm)
Wall Thickness0.006" (0.15mm)
Heat ProtectionHeat Resistant
Abrasion ProtectionFray Resistant, Puncture Resistant
Liquid ProtectionFluid Resistant
Environment ProtectionUV Resistant
Description
Black Polyamide (PA6), Nylon 6 Convoluted, Corrugated Wire Loom, Protective Hose 1.069" (27.15mm) 300' (91.44m)