CTCS1360B
Manufacturer
Mfr. Part #
CTCS1360B
EBEE Part #
10542041-CTCS1360B-EB
Customer #
EDA Models
Description
CBL TIE LOCKING BLK 250LB 1.181'
Select All
CategoryCables, Wires - Management ,Cable Ties - Holders and Mountings
SeriesAlliance Plastics, CTCS
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesPVC Coated
Base Product NumberCTCS1360
ColorBlack
MaterialStainless Steel 316, PVC Coated
Width0.311" (7.90mm)
Shelf Life-
Shelf Life Start-
Storage/Refrigeration Temperature-
Tensile Strength250 lbs (113.40 kg)
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Length - Approximate14.25"
Bundle Diameter1.97" (50.00mm)
Length - Actual1.181' (360.00mm)
Description
Standard, Locking Black 1.97" (50.00mm) 0.311" (7.90mm) 250 lbs (113.40 kg)