| Mfr. Part # | CSPL15-100 |
| EBEE Part # | 10470126-CSPL15-100-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CBL PLEN 15COND #24 SHLD 100' |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Multiple Conductor Cables | |
| Datasheet | L-com CSPL15-100 | |
| Series | CSPL15 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Grade | - | |
| Qualification | - | |
| Features | - | |
| Mfr | L-com | |
| Wire Gauge | 24 AWG | |
| Length | 100.0' (30.5m) | |
| Voltage | 300 V | |
| Usage | - | |
| Number of Conductors | 15 | |
| Jacket (Insulation) Material | Ethylene Chlorotrifluoroethylene (ECTFE) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | 0.0100" (0.254mm) | |
| Conductor Material | Copper, Tinned | |
| Ratings | - | |
| Cable Type | Multi-Conductor | |
| Jacket Color | Natural | |
| Conductor Strand | 7/32 | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.193" (4.90mm) | |
| Shield Material | Aluminum | |
| Shield Type | Foil | |
| Conductor Insulation | Ethylene Chlorotrifluoroethylene (ECTFE) | |
| Shield Coverage | 100% |