CON292001-1
Manufacturer
Mfr. Part #
CON292001-1
EBEE Part #
9347243-CON292001-1-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN 2.92MM JACK STR 50 OHM SMD
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Coaxial Connectors (RF) ,Common Coaxial Connectors (RF)
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeJack, Female Socket
Mounting TypePanel Mount; Surface Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Operating Temperature-
Housing ColorSilver
Ingress Protection-
Features-
Includes-
MfrTE Connectivity Linx
Cable Group-
Contact TerminationCompression
Impedance50 Ohms
Mating Cycles500
Connector Style2.92mm
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Dielectric Material-
Frequency - Max40 GHz
Center Contact MaterialBeryllium Copper
Center Contact PlatingGold
Insertion Loss0.1dB
Shield TerminationScrew
Number of Ports1
Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount; Surface Mount Compression