CMD-KEY1-418
Manufacturer
Mfr. Part #
CMD-KEY1-418
EBEE Part #
12320140-CMD-KEY1-418-EB
Description
XMITTER KEYFOB 418MHZ 1 BUTTON
Select All
CategoryRF and Wireless ,RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
DatasheetTE Connectivity Linx CMD-KEY1-418
Series-
PackagingBulk
Part StatusObsolete
Features750 ft. Operating Distance
Base Product NumberCMD-KEY
ApplicationsGeneral Remote Control, Garage Opener, RKE
Frequency418MHz
Voltage - Supply2.1V ~ 3.6V
FunctionTransmitter
Modulation or ProtocolASK, OOK
InterfaceHandheld, 1 Button
Sensitivity-
Power - Output-
Data Rate (Max)-
Description
RF Transmitter 418MHz ASK, OOK Handheld, 1 Button