CIR00A-24-28S
Manufacturer
Mfr. Part #
CIR00A-24-28S
EBEE Part #
11914756-CIR00A-24-28S-EB
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetITT Cannon, LLC CIR00A-24-28S
SeriesCIR
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress Protection-
Shielding-
Primary MaterialMetal
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell
Insert MaterialNeoprene
Base Product NumberCIR00
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingSilver
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)13A
TerminationSolder Cup
ColorOlive Drab
Voltage Rating200VAC, 250VDC
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, PlatingAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium
Cable Opening-
Description
24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup