| Mfr. Part # | ECLB60W-24D12 |
| EBEE Part # | E85632892 |
| Package | DIP,52x30.5mm |
| EDA Models | |
| ECCN | EAR99 |
| Description | DIP,52x30.5mm Isolated Power Modules ROHS |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies ,Power Suppliers - Board Mount ,DC DC Converters | |
| Datasheet | Cincon Electronics Co. LTD ECLB60W-24D12 | |
| RoHS | ||
| Power | 60W | |
| Output Voltage | 12V | |
| input voltage (Vdc) | 9V~36V | |
| Number of channel | 2 | |
| Output Current (Max) | 2.5A | |
| Insulated Voltage | 1.5kV | |
| Conversion Efficiency | 91% |