| Mfr. Part # | EC3A12H-E |
| EBEE Part # | E86189806 |
| Package | DIP,31.8x20.3mm |
| EDA Models | |
| ECCN | EAR99 |
| Description | DIP,31.8x20.3mm Isolated Power Modules ROHS |
|---|---|---|
| Category | Power Supplies ,Power Suppliers - Board Mount ,DC DC Converters | |
| Datasheet | Cincon Electronics Co. LTD EC3A12H-E | |
| RoHS | ||
| Power | 3W | |
| Output Voltage | 12V | |
| input voltage (Vdc) | 9V~18V | |
| Number of channel | 1 | |
| Output Current (Max) | 250mA | |
| Insulated Voltage | 3kV | |
| Conversion Efficiency | 84% |