CI1502S0000
Manufacturer
Mfr. Part #
CI1502S0000
EBEE Part #
9904506-CI1502S0000-EB
Description
CONN RCPT HSG 2POS 1.50MM
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetCvilux USA CI1502S0000
SeriesCI15
PackagingBag
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions2
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeFriction Lock
NoteContacts Not Included
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Features-
Base Product NumberCI1502S00
MfrCvilux USA
Contact TerminationCrimp
Pitch0.059" (1.50mm)
ColorNatural
Number of Rows1
Insulation MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Row Spacing-
Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.059" (1.50mm)