CH88102B100-B
Manufacturer
Mfr. Part #
CH88102B100-B
EBEE Part #
7690107-CH88102B100-B-EB
Description
2.54(.100) DUAL ROW BOARD MOUNT
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetCvilux USA CH88102B100-B
SeriesCH88
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeying Slot
Contact ShapeSquare
MfrCvilux USA
Contact Finish - MatingTin
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
StyleBoard to Board or Cable
Number of Rows2
Voltage Rating250VAC
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post0.158" (4.01mm)
Overall Contact Length-
Insulation Height0.331" (8.41mm)
Contact Finish Thickness - Mating120.0µin (3.05µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialPolyester, Glass Filled
Insulation ColorBlack
Contact Finish Thickness - Post120.0µin (3.05µm)
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)