| Mfr. Part # | CFBUS-050 |
| EBEE Part # | 10477074-CFBUS-050-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | CABLE CAT6A 8COND 26AWG 1=1FT |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Multiple Conductor Cables | |
| Datasheet | Igus CFBUS-050 | |
| Series | chainflex® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | - | |
| Features | Flame Retardant, Oil Resistant | |
| Base Product Number | CFBUS | |
| Mfr | Igus | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Length | Enter Number of Feet in Order Quantity | |
| Voltage | 50 V | |
| Usage | Industrial | |
| Number of Conductors | 8 (4 Pair Twisted) | |
| Jacket (Insulation) Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) | |
| Jacket (Insulation) Thickness | - | |
| Conductor Material | Copper, Bare | |
| Ratings | - | |
| Cable Type | Multi-Pair, Cat6a | |
| Jacket Color | Violet | |
| Conductor Strand | - | |
| Jacket (Insulation) Diameter | 0.413" (10.49mm) | |
| Shield Material | Aluminum; Copper, Tinned | |
| Shield Type | Foil, Braid | |
| Conductor Insulation | Thermoplastic Elastomer (TPE) | |
| Shield Coverage | 100%, 70% |