CD78P91C6GL00LF
Manufacturer
Mfr. Part #
CD78P91C6GL00LF
EBEE Part #
9652915-CD78P91C6GL00LF-EB
Description
CONN D-SUB HD PLUG 78POS VERT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) CD78P91C6GL00LF
SeriesCompact-D
PackagingTray
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions78
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Base Product NumberCD78P91
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)2.5A
TerminationPress-Fit
ColorBlack
Number of Rows4
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact Form-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector