CD15S13E6RL09LF
Manufacturer
Mfr. Part #
CD15S13E6RL09LF
EBEE Part #
9675201-CD15S13E6RL09LF-EB
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A PASTE
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (FCI) CD15S13E6RL09LF
SeriesCompact-D
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
FeaturesBoard Guide, Mounting Brackets
Base Product NumberCD15S13
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Material-
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)5A per Contact
TerminationSolder Paste
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating300V
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Backset Spacing0.350" (8.89mm)
Contact Form-
Dielectric MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector