CB35111407MP
Manufacturer
Mfr. Part #
CB35111407MP
EBEE Part #
9968458-CB35111407MP-EB
Description
CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.437"
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetEaton - Electronics Division CB35111407MP
SeriesMagnum® CB3000
PackagingBulk
Part StatusActive
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesFlange
Wire Gauge12-22 AWG
Current Rating (Amps)30A
Pitch0.437" (11.10mm)
ColorBlack
Number of Rows1
Voltage Rating600V
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits14
Number of Wire Entries14
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type3 Wall (Tri)
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Material - InsulationThermoplastic
Description
14 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate