CB0R24A28PS
Manufacturer
Mfr. Part #
CB0R24A28PS
EBEE Part #
11330708-CB0R24A28PS-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN RCPT 28POS WALL MNT PIN
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
SeriesCB
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding-
Grade-
QualificationMIL-DTL-5015
Primary MaterialMetal
Features-
Base Product NumberCB0R24
MfrITT Cannon, LLC
Contact Finish - MatingSilver
Current Rating (Amps)22A
TerminationSolder Cup
ColorOlive Drab
Voltage Rating50V
Contact Finish Thickness - Mating-
Description
28 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup