C19LC20-20-3F
Manufacturer
Mfr. Part #
C19LC20-20-3F
EBEE Part #
10309592-C19LC20-20-3F-EB
Customer #
EDA Models
Description
LCKC19 - C20, 20A, 250V, 3FT
Select All
CategoryCable Assemblies ,Power, Line Cables and Extension Cords Assemblies
Series-
PackagingBag
Part StatusActive
Operating Temperature-
ShieldingUnshielded
Features-
Wire Gauge12 AWG
Current Rating (Amps)20A
1st ConnectorIEC 320-C20
2nd ConnectorIEC 320-C19
Length3.00' (914.4mm)
ColorBlack
StyleMale Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Voltage Rating250V
Number of Conductors3
Cord TypeSJT
Approval Agency Marking-
Approved Countries-
Description
3.00' (914.4mm) Power Cord Black IEC 320-C20 To IEC 320-C19 SJT