| Mfr. Part # | C19LBS-13-1M |
| EBEE Part # | 10309361-C19LBS-13-1M-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | LCKC19 - UK PLUG, 13A, 250V, 1M |
|---|---|---|
| Category | Cable Assemblies ,Power, Line Cables and Extension Cords Assemblies | |
| Datasheet | L-com C19LBS-13-1M | |
| Series | - | |
| Packaging | Bag | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | - | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Current Rating (Amps) | 13A | |
| 1st Connector | BS1363 | |
| 2nd Connector | IEC 320-C19 | |
| Length | 3.28' (1.00m) | |
| Color | Black | |
| Style | Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots) | |
| Voltage Rating | 250V | |