BTFW12R-3RSTE4LF
Manufacturer
Mfr. Part #
BTFW12R-3RSTE4LF
EBEE Part #
9820249-BTFW12R-3RSTE4LF-EB
Description
CONN RCPT 12POS R/A SMD TIN
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) BTFW12R-3RSTE4LF
SeriesBTFW
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions12
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesSolder Retention
Base Product NumberBTFW12R
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.299" (7.60mm)
Description
12 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Tin