BTE-080-07-C-D
Manufacturer
Mfr. Part #
BTE-080-07-C-D
EBEE Part #
9838792-BTE-080-07-C-D-EB
Description
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetSamtec Inc. BTE-080-07-C-D
SeriesBTE
PackagingTube
Part StatusActive
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions160
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Base Product NumberBTE-080
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50.0µin (1.27µm)
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mated Stacking Heights25mm
Height Above Board0.954" (24.23mm)
Description
160 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold