BPS8B96FLD000E9LF
Manufacturer
Mfr. Part #
BPS8B96FLD000E9LF
EBEE Part #
10699745-BPS8B96FLD000E9LF-EB
Description
CONN DIN RCPT 96POS IN-LINE GOLD
Select All
DatasheetAmphenol ICC (FCI) BPS8B96FLD000E9LF
SeriesBPS8
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions96
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberBPS8B96
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)1.5A
TerminationIDC
Pitch0.100" (2.54mm)
Style-
Number of Rows3
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Level, Class1
Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line)