BPS8B42FLD2C0L9LF
Manufacturer
Mfr. Part #
BPS8B42FLD2C0L9LF
EBEE Part #
10699136-BPS8B42FLD2C0L9LF-EB
Description
CONN DIN RCPT 42POS IN-LINE GOLD
Select All
DatasheetAmphenol ICC (FCI) BPS8B42FLD2C0L9LF
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions42
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberBPS8B42
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)1.5A
TerminationIDC
Pitch0.100" (2.54mm)
Style-
Number of Rows3
Number of Positions LoadedAll
Material - InsulationPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Description
42 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line)