BPS8B21ACD200Z1LF
Manufacturer
Mfr. Part #
BPS8B21ACD200Z1LF
EBEE Part #
10697978-BPS8B21ACD200Z1LF-EB
Description
CONN DIN RCPT 21POS IN-LINE GOLD
Select All
DatasheetAmphenol ICC (FCI) BPS8B21ACD200Z1LF
SeriesBPS8
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product NumberBPS8B21
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Current Rating (Amps)1.5A
TerminationIDC
Pitch0.100" (2.54mm)
Style-
Number of Rows3
Number of Positions Loaded14
Material - InsulationPolyester Thermoplastic, Glass Filled
Level, Class2
Description
21 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line)