BPH5B50HL2LF
Manufacturer
Mfr. Part #
BPH5B50HL2LF
EBEE Part #
7770468-BPH5B50HL2LF-EB
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) BPH5B50HL2LF
SeriesBPH
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions50
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeying Slot
Contact ShapeSquare
Base Product NumberBPH5B
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)1.5A
TerminationPress-Fit, Solder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.232" (5.90mm)
Contact Length - Post0.244" (6.20mm)
Overall Contact Length0.783" (19.90mm)
Insulation Height0.697" (17.70mm)
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic, Glass Filled
Insulation ColorGray
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)