BPH2B10HL1LF
Manufacturer
Mfr. Part #
BPH2B10HL1LF
EBEE Part #
7708950-BPH2B10HL1LF-EB
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Sales Unit: PieceFull Bag: 200
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetAmphenol ICC (FCI) BPH2B10HL1LF
SeriesBPH
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Number of Positions10
Contact TypeMale Pin
Mounting TypeThrough Hole
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Long
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesKeying Slot
Contact ShapeSquare
Base Product NumberBPH2B
MfrAmphenol ICC (FCI)
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialCopper Alloy
Applications-
Current Rating (Amps)1.5A
TerminationPress-Fit, Solder
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Rows2
Voltage Rating-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
Number of Positions LoadedAll
ShroudingShrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating0.232" (5.90mm)
Contact Length - Post0.244" (6.20mm)
Overall Contact Length0.783" (19.90mm)
Insulation Height0.697" (17.70mm)
Contact Finish Thickness - Mating16.0µin (0.41µm)
Contact Finish - PostTin
Insulation MaterialThermoplastic, Glass Filled
Insulation ColorGray
Contact Finish Thickness - Post-
Mated Stacking Heights-
Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)